Brunel Trophy history


Past tournament draws and results

Past tournament rules

Past tournament qualification processes

Past tournament draws and results

2023

The tenth and final match was played on December 19th.
Result (number of lives remaining in parentheses):
Tim Line (1) beat Steffen Nowak (0)
TIM LINE TAKES THE TITLE

The draw for the ninth round of the 2023 Brunel Trophy was dictated by the rules.
The match was to be completed by December 10th.
It read (complete with full results and number of lives remaining in parentheses):
Steffen Nowak (1) received a bye
Tim Line (1) beat Gaz Owen (0)

The draw for the eighth round of the 2023 Brunel Trophy was made on Monday, October 2nd.
Matches were to be completed by November 5th.
It read (complete with full results and number of lives remaining in parentheses):
Tim Line (1) beat Gaz Owen (1)
Steffen Nowak (1) beat Safi Tracy (0)

The draw for the seventh round of the 2023 Brunel Trophy was made on Monday, August 28th.
Matches were to be completed by October 1st.
It read (complete with full results and number of lives remaining in parentheses):
Tim Line (1) received a bye
Gaz Owen (2) beat Safi Tracy (1)
Steffen Nowak (1) beat Chris Rogers (0)

The draw for the sixth round of the 2023 Brunel Trophy was made on Tuesday, July 25th.
Matches were to be completed by August 27th.
It read (complete with full results and number of lives remaining in parentheses):
Gaz Owen (2) received a bye
Safi Tracy (2) beat Simonetta Herrera (0)
Steffen Nowak (1) beat Kev Peters (0)
Tim Line (1) beat Steve Pickard (0)
Chris Rogers (1) beat Hemal Getalal (0)

The draw for the fifth round of the 2023 Brunel Trophy was made on Sunday, June 18th.
Matches were to be completed by July 23rd.
It read (complete with full results and number of lives remaining in parentheses):
Kev Peters (1) beat Andy Boysan (0)
Steve Pickard (1) beat Natalie Singh (0)
Hemal Getalal (1) beat Richard Owsley (0)
Safi Tracy (2) beat Neil Young (0)
Tim Line (1) beat Adam Sinclair (0)
Chris Rogers (1) beat Larry Deferville (0)
Steffen Nowak (1) beat George Georgiou (0)
Simonetta Herrera (1) beat Chris Hughes (0)
Gaz Owen (2) beat Robin Gunney (0)

The draw for the fourth round of the 2023 Brunel Trophy was made on Sunday, May 14th.
Matches were to be completed by June 18th.
It read (complete with full results and number of lives remaining in parentheses):
Safi Tracy (2) received a bye
Adam Sinclair (1) beat Chris Hughes (1)
Chris Rogers (1) beat Warner Solomon (0)
Tim Line (1) beat Simon Baker (0)
Natalie Singh (1) beat Richard Davies (0)
Robin Gunney (1) beat Frank Jones (0)
Steffen Nowak (1) beat Neil Young (1)
Larry Deferville (1) beat Mandy Macdonald (0)
George Georgiou (1) beat Andy Boysan (1)
Kev Peters (1) beat Richard Owsley (1)
Hemal Getalal (1) beat Simon Hughes (0)
Steve Pickard (1) beat Jim Green (0)
Simonetta Herrera (1) beat Paul Watts (0)
Gaz Owen (2) beat Ian Tarr (0)

The draw for the third round of the 2023 Brunel Trophy was made on Sunday, April 9th.
Matches were to be completed by May 14th.
It read (complete with full results and number of lives remaining in parentheses):
Chris Hughes (2) beat Pearl Foster (0)
Ian Tarr (1) beat Rosemary Whitehouse (0)
Gaz Owen (2) beat Jake Mochnacz (0)
Neil Young (2) beat Stephen Little (0)
Paul Watts (1) beat James Lintell-Smith (0)
Simonetta Herrera (1) beat Kev Peters (1)
Tim Line (1) beat George Georgiou (1)
Safi Tracy (2) beat Elias Hamati (0)
Steve Pickard (1) beat Frank Jones (1)
Chris Rogers (1) beat Simon Hughes (1)
Richard Owsley (2) beat Gerald Whitehouse (0)
Larry Deferville (1) beat Matt Sharp (0)
Hemal Getalal (1) beat Michael Petrakas (0)
Andy Boysan (2) beat Adam Sinclair (1)
Steffen Nowak (1) beat Simon Baker (1)
Natalie Singh (1) beat Ian Hedges (0)
Jim Green (1) beat Warner Solomon (1)
Mandy Macdonald (1) beat Richard Davies (1)
Robin Gunney (1) beat Ed Turner (0)

The draw for the second round of the 2023 Brunel Trophy was made on Sunday, March 5th.
Matches were to be completed by April 9th.
It read (complete with full results and number of lives remaining in parentheses):
Warner Solomon (2) received a bye
Elias Hamati (1) beat Natalie Singh (1)
Kev Peters (2) beat Cliff Blofield (0)
Neil Young (2) beat Chris Rogers (1)
James Lintell-Smith (1) beat Ed Turner (1)
Richard Davies (2) beat Eamonn Reay (0)
Larry Deferville (1) beat Gerald Whitehouse (1)
Steve Pickard (1) beat Phil Charlton (0)
Tim Line (1) beat Hemal Getalal (1)
Simon Hughes (2) beat Kylie Hedges (0)
Michael Petrakas (1) beat Ian Tarr (1)
Adam Sinclair (2) beat Alan Joicey (0)
Pearl Foster (1) beat Matt Sharp (1)
Gaz Owen (2) beat Ian Hedges (1)
Paul Watts (1) received a free pass because of the unavailability of Nick Barham (0)
George Georgiou (2) beat Andy Zographou (0)
Stephen Little (1) beat Cynthia Roberts (0)
Jake Mochnacz (1) beat Steve Morris (0)
Steffen Nowak (1) beat Simon Tracy (0)
Safi Tracy (2) beat Jim Green (1)
Frank Jones (2) beat Mike Smith (0)
Rosemary Whitehouse (1) beat Mandy Macdonald (1)
Simon Baker (2) beat Robin Gunney (1)
Richard Owsley (2) beat Simonetta Herrera (1)
Chris Hughes (2) beat Hazel Harper (0)
Andy Boysan (2) beat Cecilia Rogers (0)

The draw for the first round of the 2023 Brunel Trophy was made on Tuesday, January 31st.
Matches were to be completed by March 5th.
It read (complete with full results and number of lives remaining in parentheses):
Mandy Macdonald (2) received a bye
Ed Turner (2) beat Cliff Blofield (1)
Simon Hughes (2) beat Tim Line (1)
Jim Green (2) beat Larry Deferville (1)
Matt Sharp (2) beat Jake Mochnacz (1)
Adam Sinclair (2) beat Andy Zographou (1)
Robin Gunney (2) beat Kylie Hedges (1)
Safi Tracy (2) beat Michael Petrakas (1)
Hemal Getalal (2) beat Simon Tracy (1)
Simon Baker (2) beat Cynthia Roberts (1)
Kev Peters (2) beat Hazel Harper (1)
Chris Hughes (2) beat Stephen Little (1)
Frank Jones (2) beat James Lintell-Smith (1)
Ian Hedges (2) beat Phil Charlton (1)
Natalie Singh (2) beat Nick Barham (1)
Gaz Owen (2) beat Rosemary Whitehouse (1)
Andy Boysan (2) beat Mike Smith (1)
Chris Rogers (2) beat Eamonn Reay (1)
Warner Solomon (2) beat Alan Joicey (1)
Richard Davies (2) beat Steffen Nowak (1)
Richard Owsley (2) beat Steve Morris (1)
Gerald Whitehouse (2) beat Pearl Foster (1)
Simonetta Herrera (2) beat Steve Pickard (1)
Ian Tarr (2) beat Paul Watts (1)
Neil Young (2) beat Elias Hamati (1)
George Georgiou (2) beat Cecilia Rogers (1)

2022

The ninth and final round of the 2022 Brunel Trophy was played on November 26th.
Result (number of lives remaining in parentheses):
Simonetta Herrera (1) beat Simon Tracy (0)
SIMONETTA HERRERA TAKES THE TITLE

The draw for the eighth round of the 2022 Brunel Trophy was made on Monday, October 17th.
Matches were to be completed by November 20th.
It reads (complete with full results and number of lives remaining in parentheses):
Simonetta Herrera (1) beat Michael Petrakas (0)
Simon Tracy (1) beat Adam Sinclair (0)

The draw for the seventh round of the 2022 Brunel Trophy was made on Thursday, September 1st.
Matches were originally to be completed by October 2nd.
It read (complete with full results and number of lives remaining in parentheses):
Simon Tracy (1) received a bye
Michael Petrakas (1) beat Gerald Whitehouse (0)
Simonetta Herrera (1) beat Simon Baker (0)
Adam Sinclair (1) beat Hemal Getalal (0)

The draw for the sixth round of the 2022 Brunel Trophy was made on Tuesday, July 26th.
Matches were to be completed by August 28th.
It reads (complete with full results and number of lives remaining in parentheses):
Adam Sinclair (1) received a bye
Michael Petrakas (1) beat Gaz Owen (0)
Simon Tracy (1) beat Ian Hedges (0)
Gerald Whitehouse (1) beat Ed Turner (0)
Simonetta Herrera (1) beat Chris Rogers (0)
Simon Baker (1) beat Hemal Getalal (1)

The draw for the fifth round of the 2022 Brunel Trophy was made on Monday, June 20th.
Matches are to be completed by July 24th.
It read (complete with full results and number of lives remaining in parentheses):
Hemal Getalal (2) received a bye
Michael Petrakas (1) beat Mike Smith (0)
Adam Sinclair (1) beat Andy Boysan (0)
Chris Rogers (1) beat Jim Green (0)
Ian Hedges (1) beat George Georgiou (0)
Simonetta Herrera (1) beat Gerald Whitehouse (1)
Simon Tracy (1) beat Simon Baker (1)
Ed Turner (1) beat Cecilia Rogers (0)
Gaz Owen (1) beat Safi Tracy (0)

The draw for the fourth round of the 2022 Brunel Trophy was made on Sunday, May 15th.
Matches are to be completed by June 19th.
It reads (complete with full results and number of lives remaining in parentheses):
George Georgiou (1) beat Simon Tracy (1)
Jim Green (1) beat Chris Hughes (0)
Andy Boysan (1) beat Simonetta Herrera (1)
Ian Hedges (1) beat Robin Gunney (0)
Mike Smith (1) beat Alan Joicey (0)
Michael Petrakas (1) beat Ian Tarr (0)
Gaz Owen (1) beat Cecilia Rogers (1)
Chris Rogers (1) beat Stephen Little (0)
Adam Sinclair (1) beat Simon Hughes (0)
Simon Baker (2) beat Neil Young (0)
Hemal Getalal (2) beat Safi Tracy (1)
Ed Turner (1) beat Steffen Nowak (0)
Gerald Whitehouse (2) beat Natalie Singh (0)

The draw for the third round of the 2022 Brunel Trophy was made on Sunday, April 10th.
Matches were to be completed by May 15th.
It read (complete with full results and number of lives remaining in parentheses):
Cecilia Rogers (2) beat Steffen Nowak (1)
Safi Tracy (2) beat Ian Tarr (1)
Gerald Whitehouse (2) beat Ben Crowden (0)
Michael Petrakas (1) beat Tom Chapman (0)
Andy Boysan (1) beat George Georgiou (1)
Robin Gunney (1) beat Pearl Foster (0)
Neil Young (1) beat Richard Owsley (0)
Hemal Getalal (2) beat Steve Morris (0)
Chris Hughes (1) beat John Curran (0)
Simonetta Herrera (2) beat Natalie Singh (1)
Chris Rogers (1) beat Cliff Blofield (0)
Adam Sinclair (1) beat Jim Green (1)
Simon Tracy (2) beat Stephen Little (1)
Alan Joicey (1) beat Frank Jones (0)
Ian Hedges (1) beat Ismail Yilmaz (0)
Gaz Owen (1) beat Mandy Macdonald (0)
Simon Baker (2) beat Simon Hughes (1)
Mike Smith (1) beat Nick Barham (0)
Ed Turner (1) beat Cynthia Roberts (0)

The draw for the second round of the 2022 Brunel Trophy was made on Sunday, March 6th.
Matches were to be completed by April 10th.
It read (complete with full results and number of lives remaining in parentheses):
Chris Rogers (1) beat Adrian Farthing (0)
Pearl Foster (1) beat Chris Hughes (1)
John Curran (1) beat Richard Owsley (1)
Michael Petrakas (1) beat Phil Charlton (0)
Cecilia Rogers (2) beat Adam Sinclair (1)
Mandy Macdonald (1) beat Ben Crowden (1)
Simon Hughes (2) beat Paul Watts (0)
Gerald Whitehouse (2) beat Hazel Harper (0)
Simon Tracy (2) beat Steve Morris (1)
Simon Baker (2) beat Kev Peters (0)
Simonetta Herrera (2) beat Jordan White (0)
Stephen Little (2) beat Tim Line (0)
Gaz Owen (1) beat Alan Joicey (1)
Hemal Getalal (2) beat Eamonn Reay (0)
Robin Gunney (1) beat Ismail Yilmaz (1)
George Georgiou (2) beat Neil Young (1)
Steffen Nowak (2) beat Frank Jones (1)
Cliff Blofield (1) beat Roland Herrera (0)
Andy Boysan (1) beat Mike Smith (1)
Ed Turner (1) beat Elias Hamati (0)
Natalie Singh (2) beat Martha Beal (0)
Safi Tracy (2) beat Andy Zographou (0)
Ian Hedges (1) beat Cynthia Roberts (1)
Nick Barham (1) beat Kylie Hedges (0)
Jim Green (2) beat Tom Chapman (1)
Ian Tarr (2) beat James Lintell-Smith (0)

The draw for the first round of the 2022 Brunel Trophy was made on Sunday, January 30th.
Matches were to be completed by March 5th.
It read (complete with full results and number of lives remaining in parentheses):
Stephen Little (2) beat John Curran (1)
George Georgiou (2) beat Adrian Farthing (1)
Alan Joicey (2) beat Ian Hedges (1)
Ian Tarr (2) beat Jordan White (1)
Ben Crowden (2) beat Hazel Harper (1)
Hemal Getalal (2) beat Michael Petrakas (1)
Natalie Singh (2) beat Pearl Foster (1)
Cecilia Rogers (2) beat Roland Herrera (1)
Neil Young (2) beat Phil Charlton (1)
Simon Tracy (2) beat Chris Rogers (1)
Simonetta Herrera (2) beat Nick Barham (1)
Simon Baker (2) beat James Lintell-Smith (1)
Safi Tracy (2) beat Eamonn Reay (1)
Cynthia Roberts (2) beat Andy Zographou (1)
Gerald Whitehouse (2) beat Kev Peters (1)
Ismail Yilmaz (2) beat Andy Boysan (1)
Simon Hughes (2) beat Tim Line (1)
Chris Hughes (2) beat Cliff Blofield (1)
Adam Sinclair (2) beat Ed Turner (1)
Mike Smith (2) beat Kylie Hedges (1)
Richard Owsley (2) beat Paul Watts (1)
Tom Chapman (2) beat Elias Hamati (1)
Frank Jones (2) beat Mandy Macdonald (1)
Jim Green (2) beat Robin Gunney (1)
Steve Morris (2) beat Martha Beal (1)
Steffen Nowak (2) beat Gaz Owen (1)

2021

The tenth and final round of the 2021 Brunel Trophy was played on for Tuesday December 21st.
Result (number of lives remaining in parentheses):
Tim Line (1) beat Jim Green (0)
TIM LINE TAKES THE TITLE

No draw was necessary for the ninth round of the 2021 Brunel Trophy.
The only match was (number of lives remaining in parentheses):
Tim Line (1) beat Jim Green (1)

The draw for the eighth round of the 2021 Brunel Trophy performed itself!
The only match was to be completed by November 6th.
It read (complete with all results and number of lives remaining in parentheses):
Jim Green (2) received a bye
Tim Line (1) beat Steve Morris (0)

The draw for the seventh round of the 2021 Brunel Trophy was made on Sunday, August 29th.
Matches were to be completed by October 2nd.
It read (complete with all results and number of lives remaining in parentheses):
Steve Morris (1) beat Peter Thistlewood (0)
Jim Green (2) beat Simon Tracy (0)
Tim Line (1) beat Alan Joicey (0)

The draw for the sixth round of the 2021 Brunel Trophy was made on Tuesday, July 27th.
Matches were to be completed by August 28th.
It read (complete with all results and number of lives remaining in parentheses):
Simon Tracy (1) beat Tim Line (1)
Jim Green (2) beat Peter Thistlewood (1)
Alan Joicey (1) beat Simonetta Herrera (0)
Steve Morris (1) beat Roland Herrera (0)

The draw for the fifth round of the 2021 Brunel Trophy was made on Sunday, June 20th.
Matches were to be completed by July 24th.
It read (complete with all results and number of lives remaining in parentheses):
Tim Line (2) beat George Georgiou (0)
Peter Thistlewood (2) beat Cynthia Roberts (0)
Simonetta Herrera (1) beat Cecilia Sparke (0)
Alan Joicey (1) beat Matt Reekie-Black (0)
Simon Tracy (1) beat Roland Herrera (1)
Steve Morris (1) beat Adam Sinclair (0)
Jim Green (2) beat Kev Peters (0)

The draw for the fourth round of the 2021 Brunel Trophy was made on Saturday, May 15th.
Matches were to be completed by June 19th.
It read (complete with all results and number of lives remaining in parentheses):
Simon Tracy (1) beat Andy Boysan (0)
Simonetta Herrera (1) beat Gaz Owen (0)
Roland Herrera (2) beat Cecilia Sparke (1)
Steve Morris (1) beat Nick Barham (0)
Cynthia Roberts (1) beat Adam Sinclair (1)
Peter Thistlewood (2) beat Safi Tracy (0)
Kev Peters (1) beat Jordan White (0)
Jim Green (2) beat Phil Charlton (0)
Tim Line (2) beat Ian Hedges (0)
Matt Reekie-Black (1) beat Ben Crowden (0)
Alan Joicey (1) beat Ismail Yilmaz (0)
George Georgiou (1) beat Chris Rogers (0)

The draw for the third round of the 2021 Brunel Trophy was made on Sunday, April 11th.
Matches were to be completed by May 15th.
It read (complete with all results and number of lives remaining in parentheses):
Tim Line (2) beat Matt Reekie-Black (1)
Peter Thistlewood (2) beat Ben Crowden (1)
Nick Barham (1) beat Simon Baker (0)
Cecilia Sparke (2) beat Simon Tracy (1)
Adam Sinclair (2) beat Andy Boysan (1)
Phil Charlton (1) beat Caroline Boulton (0)
Ismail Yilmaz (1) beat Neil Young (0)
Safi Tracy (1) beat Robin Gunney (0)
Alan Joicey (1) beat Kev Peters (1)
Ian Hedges (1) beat Daniel Eldridge (0)
Jordan White (1) beat Adrian Farthing (0)
Roland Herrera (2) beat James Lintell-Smith (0)
Steve Morris (1) beat Paul Watts (0)
Jim Green (2) beat Mandy Macdonald (0)
Gaz Owen (1) beat George Georgiou (1)
Chris Rogers (1) beat Richard Owsley (0)
Simonetta Herrera (1) beat Ian Tarr (0)
Cynthia Roberts (1) beat Rosemary Whitehouse (0)

The draw for the second round of the 2021 Brunel Trophy was made on Saturday, March 6th.
Matches were to be completed by April 10th.
It read (complete with results and number of lives remaining in parentheses):
Simon Tracy (2) received a bye
Kev Peters (2) beat Gerald Whitehouse (0)
Andy Boysan (2) beat Caroline Boulton (1)
James Lintell-Smith (1) beat Cynthia Roberts (1)
Adam Sinclair (2) beat Ian Tarr (1)
Ian Hedges (1) beat Phil Charlton (1)
Steve Morris (1) beat Steffen Nowak (0)
Ben Crowden (2) beat Chris Rogers (1)
Peter Thistlewood (2) beat Chris Hughes (0)
George Georgiou (2) beat Safi Tracy (1)
Robin Gunney (1) beat Paul Watts (1)
Simon Baker (1) beat Rosemary Whitehouse (1)
Tim Line (2) beat Stephen Little (0)
Jim Green (2) beat John Curran (0)
Neil Young (1) beat Frank Jones (0)
Daniel Eldridge (1) beat Simonetta Herrera (1)
Cecilia Sparke (2) beat Gaz Owen (1)
Roland Herrera (2) beat Simon Hughes (0)
Ismail Yilmaz (1) beat Eamonn Reay (0)
Richard Owsley (1) beat Hazel Boucher (0)
Matt Reekie-Black (2) beat Tom Chapman (0)
Jordan White (1) beat Mandy Macdonald (1)
Alan Joicey (1) beat Carwyn Jenkins (0)
Nick Barham (1) beat Adrian Farthing (1)

The draw for the first round of the 2021 Brunel Trophy was made on Saturday, January 30th.
Matches were to be completed by March 6th.
It read (complete with results):
Kev Peters received a bye
Chris Rogers beat Ismail Yilmaz
Gaz Owen beat Ian Hedges
Cecilia Sparke beat Daniel Eldridge
Ian Tarr beat Steffen Nowak
Phil Charlton beat Tom Chapman
Tim Line beat Frank Jones
Caroline Boulton beat Richard Owsley
Adam Sinclair beat Nick Barham
Adrian Farthing beat Chris Hughes
Andy Boysan beat James Lintell-Smith
Simon Tracy beat Steve Morris
George Georgiou beat Jordan White
Mandy Macdonald beat Stephen Little
Simonetta Herrera beat John Curran
Ben Crowden beat Simon Hughes
Paul Watts beat Eamonn Reay
Jim Green beat Robin Gunney
Roland Herrera beat Carwyn Jenkins
Peter Thistlewood beat Alan Joicey
Rosemary Whitehouse beat Hazel Boucher
Cynthia Roberts beat Gerald Whitehouse
Safi Tracy beat Simon Baker
Matt Reekie-Black beat Neil Young

2020

No draw was necessary for the ninth round of the 2020 Brunel Trophy, as only two players remained.
The match was to be completed by January 13th.
It read (complete with prior defeats in parentheses and the result):
Andy Boysan (0) beat George Georgiou (1)
ANDY BOYSAN TAKES THE TITLE

No draw was necessary for the eighth round of the 2020 Brunel Trophy, as the rules dictate the only pairing. The line-up was announced on Wednesday November 25th.
The match was to be completed by December 23rd.
It reads (complete with prior defeats in parentheses and all results):
George Georgiou (1) received a bye
Andy Boysan (0) beat Roland Herrera (1)

No draw was necessary for the seventh round of the 2020 Brunel Trophy, as all other player combinations had met in previous rounds. The line-up was announced on Friday October 30th.
Matches were to be completed by November 26th.
It reads (complete with prior defeats in parentheses and all results):
Andy Boysan (0) received a bye
George Georgiou (1) beat Simon Baker (1)
Roland Herrera (1) beat Gaz Owen (1)

The draw for the sixth round of the 2020 Brunel Trophy was made matching two random numerical sequences on Friday October 2nd.
Matches were to be completed by October 29th.
It read (complete with prior defeats in parentheses and all results):
George Georgiou (1) beat Phil Charlton (1)
Andy Boysan (0) beat Adam Sinclair (1)
Roland Herrera (1) beat Ian Tarr (1)
Gaz Owen (1) beat Simon Baker (0)

The draw for the fifth round of the 2020 Brunel Trophy was made matching two random numerical sequences on Friday September 4th.
Matches were to be completed by October 1st.
It read (complete with prior defeats in parentheses and all results):
Simon Baker (0) beat Simon Hughes (1)
Gaz Owen (1) beat Chris Rogers (1)
Adam Sinclair (1) awarded a free pass because of the unavailability of Nick Barham (1)
Roland Herrera (1) beat George Georgiou (0)
Phil Charlton (1) beat Daniel Eldridge (1)
Andy Boysan (0) beat Ian Tarr (0)

The draw for the fourth round of the 2020 Brunel Trophy was made matching two random numerical sequences on Saturday August 8th.
Matches were to be completed by September 3rd.
It read (complete with prior defeats in parentheses and all results):
Simon Baker (0) beat Jim Green (1)
Andy Boysan (0) beat Frank Jones (1)
George Georgiou (0) beat Chris Hughes (1)
Roland Herrera (1) beat Miles Farren (1)
Adam Sinclair (1) beat Daniel Eldridge (0)
Chris Rogers (1) beat Neil Young (1)
Phil Charlton (1) beat Steffen Nowak (1)
Ian Tarr (0) awarded a free pass because of the unavailability of Nick Barham (0)
Gaz Owen (1) beat Simon Hughes (0)

The draw for the third round of the 2020 Brunel Trophy was made matching two random numerical sequences on Saturday July 11th.
Matches were to be completed by August 6th.
It read (complete with prior defeats in parentheses and all results):
George Georgiou (0) beat Gaz Owen (0)
Neil Young (1) beat Adrian Farthing (1)
Ian Tarr (0) beat Cliff Blofield (1)
Phil Charlton (1) beat Chris Hughes (0)
Chris Rogers (1) beat Mandy Macdonald (1)
Miles Farren (1) beat John Curran (1)
Adam Sinclair (1) beat James Lintell-Smith (1)
Simon Baker (0) beat Frank Jones (0)
Nick Barham (0) beat Simonetta Herrera (1)
Steffen Nowak (1) beat Eamonn Reay (1)
Jim Green (1) beat Mike Smith (1)
Andy Boysan (0) beat Alan Joicey (1)
Roland Herrera (1) beat Richard Owsley (1)
Daniel Eldridge (0) beat Kev Peters (1)
Simon Hughes (0) beat Steve Morris (1)

The draw for the second round of the 2020 Brunel Trophy was made by matching two random numerical sequences on Friday May 1st.
Matches were to be completed by July 9th.
It read (complete with prior defeats in parentheses and all results):
Mandy Macdonald (1) beat Robin Gunney (1)
Miles Farren (1) awarded a free pass after Ian Hedges (0) withdrew
Alan Joicey (1) beat Stephen Little (1)
James Lintell-Smith (1) beat John Curran (0)
Chris Hughes (0) beat Mary French (1)
Mike Smith (1) beat Steffen Nowak (0)
Nick Barham (0) beat Hazel Boucher (1)
Adrian Farthing (1) beat Jordan White (1)
George Georgiou (0) beat Adam Sinclair (0)
Daniel Eldridge (0) beat Richard Owsley (0)
Gaz Owen (0) beat Ben Crowden (1)
Cliff Blofield (1) beat Simonetta Herrera (0)
Andy Boysan (0) beat Tim Line (1)
Neil Young (1) beat Steve Morris (0)
Ian Tarr (0) beat Chris Rogers (0)
Eamonn Reay (1) beat Jim Green (0)
Simon Baker (0) beat Roland Herrera (0)
Kev Peters (1) beat Cecilia Sparke (1)
Simon Hughes (0) beat Phil Charlton (0)
Frank Jones (0) beat David Tyrrell (1)

The draw for the first round of the 2020 Brunel Trophy was made at the Awards Night on Thursday, February 20th.
Matches were to be completed by March 26th, but that deadline was extended to April 30th.
It read (complete with results):
Roland Herrera awarded a free pass after Ed Turner resigned
Phil Charlton beat Miles Farren
George Georgiou beat David Tyrrell
Frank Jones beat Stephen Little
Simonetta Herrera beat Kev Peters
Richard Owsley awarded a free pass after Alan Parfitt resigned
Andy Boysan beat Mike Smith
Ian Tarr beat Neil Young
Chris Rogers beat Eamonn Reay
Jim Green beat Robin Gunney
Simon Baker beat James Lintell-Smith
Steve Morris beat Alan Joicey
Adam Sinclair beat Hazel Boucher
Nick Barham beat Cliff Blofield
Ian Hedges beat Adrian Farthing
John Curran beat Ben Crowden
Daniel Eldridge beat Tim Line
Gaz Owen beat Mary French
Steffen Nowak beat Jordan White
Chris Hughes beat Mandy Macdonald
Simon Hughes beat Cecilia Sparke

2019

No draw was necessary for the tenth and final round.
The match was to be completed by Christmas
It read (complete with result and prior defeats in parentheses):
Nick Barham (1) beat Chris Rogers (1)
Nick wins the title.

No draw was necessary for the ninth round as all remaining players had received a bye.
The match was to be completed by November 28th.
It read (complete with result and prior defeats in parentheses):
Nick Barham (1) received a bye
Chris Rogers (1) beat Simon Hughes (1)

No draw was necessary for the eighth round as Chris Rogers was the only remaining player not to have received a bye already.
The match was to be completed by November 18th.
It read (complete with result and prior defeats in parentheses):
Chris Rogers (1) received a bye
Nick Barham (1) beat Simon Hughes (0)

The draw for the seventh round of the 2019 Brunel Trophy was made on Thursday, September 19th.
Matches were to be completed by October 24th.
It read (complete with results and prior defeats in parentheses):
Simon Hughes (0) beat Jim Green (1)
Chris Rogers (1) beat Cecilia Sparke (1)
Nick Barham (1) beat Neil Young (1)

The draw for the sixth round of the 2019 Brunel Trophy was made on Thursday, August 15th.
Matches were to be completed by September 19th.
It reads (complete with results and prior defeats in parentheses):
Simon Hughes (0) received a bye
Neil Young (1) beat Adam Sinclair (1)
Nick Barham (1) beat Ismail Yilmaz (1)
Cecilia Sparke (1) beat Miles Farren (1)
Chris Rogers (1) beat Jim Green (0)

The draw for the fifth round of the 2019 Brunel Trophy was made on Thursday, July 11th.
Matches were to be completed by August 15th.
It reads (complete with results and prior defeats in parentheses):
Jim Green (0) received a bye
Cecilia Sparke (1) beat Steffen Nowak (1)
Simon Hughes (0) beat Stephen Little (1)
Chris Rogers (1) beat Gaz Owen (1)
Ismail Yilmaz (1) beat Daniel Eldridge (1)
Neil Young (1) beat Miles Farren (0)
Adam Sinclair (1) beat Nick Barham (0)

The draw for the fourth round of the 2019 Brunel Trophy was made on Thursday, June 6th.
Matches were to be completed by July 11th.
It read (complete with results and prior defeats in parentheses):
Nick Barham (0) received a bye
Daniel Eldridge (1) beat Paul Watts (1)
Neil Young (1) beat Steffen Nowak (0)
Jim Green (0) beat Cliff Blofield (1)
Gaz Owen (1) beat Kev Peters (1)
Cecilia Sparke (1) beat Adam Sinclair (0)
Ismail Yilmaz (1) beat Tim Line (1)
Chris Rogers (1) beat Simonetta Herrera (1)
Miles Farren (0) beat Stephen Little (0)
Simon Hughes (0) beat Fred North (1)

The draw for the third round of the 2019 Brunel Trophy was made on Thursday, May 2nd.
Matches were to be completed by June 6th.
It read (complete with results and prior defeats in parentheses):
Adam Sinclair (0) received a bye
Nick Barham (0) beat Cecilia Sparke (0)
Paul Watts (1) beat Cliff Blofield (0)
Gaz Owen (1) beat Andy Boysan (1)
Simon Hughes (0) beat Tom Chapman (1)
Steffen Nowak (0) beat Phil Charlton (1)
Daniel Eldridge (1) beat Chris Hughes (1)
Miles Farren (0) beat Frank Jones (1)
Kev Peters (1) beat Adrian Farthing (1)
Jim Green (0) beat Neil Young (0)
Ismail Yilmaz (1) beat Roland Herrera (1)
Simonetta Herrera (1) beat Richard Owsley (1)
Stephen Little (0) beat Tim Line (0)
Fred North (1) beat James Lintell-Smith (1)
Chris Rogers (1) beat Mike Smith (1)

The draw for the second round of the 2019 Brunel Trophy was made on Thursday, March 28th.
Matches were to be completed by May 2nd.
It read (complete with results and prior defeats in parentheses):
Cecilia Sparke (0) received a bye
Simon Hughes (0) beat Simon Baker (1)
Nick Barham (0) beat Chris Rogers (0)
Cliff Blofield (0) beat Alan Parfitt (1)
Miles Farren (0) beat Andy Boysan (0)
Tom Chapman (1) beat Simonetta Herrera (0)
Tim Line (0) beat Phil Charlton (0)
Daniel Eldridge (1) beat Fred North (0)
Adam Sinclair (0) beat Adrian Farthing (0)
Stephen Little (0) beat Mary French (1)
Jim Green (0) beat Eamonn Reay (1)
Frank Jones (1) beat Ian Hedges (1)
Roland Herrera (1) beat Mike Smith (0)
Chris Hughes (1) beat Mathew Nicholls (1)
James Lintell-Smith (1) beat Kev Peters (0)
Ismail Yilmaz (1) beat Steve Morris (1)
Steffen Nowak (0) beat Dave Pym (1)
Gaz Owen (1) beat Richard Owsley (0)
Neil Young (0) beat Ed Turner (1)
Paul Watts (1) beat Jordan White (1)

The draw for the first round of the 2019 Brunel Trophy was made at the Awards Night on Thursday, February 21st.
Matches were to be completed by March 28th.
It read (complete with results):
Miles Farren beat James Lintell-Smith
Stephen Little beat Ian Hedges
Simon Hughes beat Gaz Owen
Neil Young beat Jordan White
Chris Rogers beat Dave Pym
Cliff Blofield beat Ismail Yilmaz
Cecilia Sparke beat Ed Turner
Richard Owsley beat Paul Watts
Kev Peters beat Alan Parfitt
Steffen Nowak beat Roland Herrera
Andy Boysan beat Eamonn Reay
Nick Barham beat Chris Hughes
Simonetta Herrera awarded a free pass to round two because Dan Lowe has resigned from the competition
Adrian Farthing beat Steve Morris
Phil Charlton beat Simon Baker
Fred North beat Mathew Nicholls
Mike Smith beat Mary French
Tim Line beat Frank Jones
Adam Sinclair beat Tom Chapman
Jim Green beat Daniel Eldridge

2018

The ninth round of the 2018 Brunel Trophy consisted of a single match between the two survivors of the eighth round.
The match was played on Friday, November 9th.
(prior defeats are in parentheses).
Cecilia Sparke(0) beat Ed Turner(1)
Cecilia wins the title.

The eighth round of the 2018 Brunel Trophy consisted of a single match between the two survivors of the seventh round.
The match was to be completed by Monday, November 5th.
(prior defeats are in parentheses).
Cecilia Sparke(0) beat Ed Turner(0)

The draw for the seventh round of the 2018 Brunel Trophy was made on Thursday, August 30th.
Matches were to be completed by Thursday October 4th.
It read (complete with full results and prior defeats in parentheses):
Ed Turner(0) beat Alex Hodge(1)
Cecilia Sparke(0) beat Simon Baker(1)

The draw for the sixth round of the 2018 Brunel Trophy was made on Thursday, July 26th.
Matches were to be completed by Thursday August 30th.
It read (complete with full results and prior defeats in parentheses):
Ed Turner(0) received a bye
Simon Baker(1) beat Stephen Little(1)
Alex Hodge(1) beat Neil Young(1)
Cecilia Sparke(0) beat Mike Smith(1)

The draw for the fifth round of the 2018 Brunel Trophy was made on Sunday, June 24th.
Matches were to be completed by Thursday July 26th.
It read (complete with full results and prior defeats in parentheses):
Stephen Little(1) beat Dave Pym(1)
Ed Turner(0) beat Chris Hughes(1)
Alex Hodge(1) beat Simon Hughes(1)
Cecilia Sparke(0) beat George Georgiou(1)
Neil Young(1) beat Ian Tarr(1)
Mike Smith(1) beat Tom Chapman(1)
Simon Baker(1) awarded a free pass to round six because of Ian Hedges'(1) unavailability

The draw for the fourth round of the 2018 Brunel Trophy was made on Sunday, May 20th.
Matches were to be completed by June 24th.
It read (complete with full results and prior defeats in parentheses):
Dave Pym(1) beat Paul Watts(1)
Alex Hodge(1) beat Marcus Evans(1)
Ed Turner(0) beat Simon Baker(0)
Chris Hughes(1) beat George Georgiou(0)
Cecilia Sparke(0) beat Chris Rogers(1)
Ian Hedges(1) beat Stephen Little (0)
Ian Tarr(1) beat Simon Hughes(0)
Tom Chapman(1) beat Tim Line(1)
Mike Smith(1) beat Simonetta Herrera(1)
Neil Young(1) beat Nick Barham(1)

The draw for the third round of the 2018 Brunel Trophy was made on Thursday, April 12th.
Matches were to be completed by May 17th.
It read (complete with full results and prior defeats in parentheses):
George Georgiou(0) received a bye
Ian Hedges(1) beat Paul Watts(0)
Stephen Little(0) beat Neil Young(0)
Alex Hodge(1) beat Tom Chapman(0)
Simonetta Herrera(1) awarded a free pass to round four because of Derek Clew's(1) unavailability
Tim Line(1) beat Ian Tarr(0)
Simon Baker(0) beat Steve Morris(1)
Chris Rogers(1) beat Marcus Evans(0)
Mike Smith(1) beat Chris Hughes(0)
Ed Turner(0) beat Dave Pym(0)
Cecilia Sparke(0) beat Daniel Eldridge(1)
Nick Barham(1) beat Miles Farren(1)
Simon Hughes(0) beat Jim Green(1)

The draw for the second round of the 2018 Brunel Trophy was made on Thursday, March 8th.
Matches were to be completed by April 12th.
It read (complete with full results and prior defeats in parentheses):
Simon Baker(0) beat Cynthia Roberts(1)
Alex Hodge(1) beat Nick Barham(0)
Ian Tarr(0) beat Andy Boysan(1)
Simon Hughes(0) beat Drew Caudwell(1)
Paul Watts(0) beat Jason Champion(1)
Tom Chapman(0) beat Steve Cox(1)
Derek Clew(1) beat Ian Hedges(0)
Daniel Eldridge(1) beat Richard Owsley(1)
Marcus Evans(0) beat Roland Herrera(1)
Miles Farren(1) beat Simonetta Herrera(0)
George Georgiou(0) beat Steve Morris(0)
Jim Green(1) beat Mike Smith(0)
Chris Hughes(0) beat Gaz Owen(1)
Tim Line(1) beat James Lintell-Smith(1)
Stephen Little(0) beat Hugh Swann(1)
Cecilia Sparke(0) beat Mandy Macdonald(1)
Ed Turner(0) beat Steffen Nowak(1)
Dave Pym(0) beat Adam Sinclair(1)
Neil Young(0) beat Chris Rogers(0)

The draw for the first round of the 2018 Brunel Trophy was made at the Awards Night on Thursday, February 1st.
Matches were to be completed by March 8th.
It reads (complete with full results):
Cecilia Sparke beat Tim Line
Chris Hughes beat Hugh Swann
Ian Tarr beat Drew Caudwell
Paul Watts beat Alex Hodge
Dave Pym beat Jim Green
Steve Morris beat Steffen Nowak
Stephen Little beat Daniel Eldridge
Nick Barham beat Steve Cox
Tom Chapman beat Roland Herrera
George Georgiou beat Mandy Macdonald
Simon Hughes beat Adam Sinclair
Mike Smith beat Andy Boysan
Simon Baker beat Derek Clew
Neil Young beat Gaz Owen
Chris Rogers beat Cynthia Roberts
Ed Turner beat Jason Champion
Simonetta Herrera beat Richard Owsley
Marcus Evans beat Miles Farren
Ian Hedges beat James Lintell-Smith

2017

The ninth round consisted of a single match between the two survivors of the eighth round.
The result was (with prior defeats in brackets):
Nick Barham(0) beat Daniel Eldridge(1)
Nick wins the title.

The draw for the eighth round of the 2017 Brunel Trophy was decided by the rules on Monday, September 11th.
Matches were to be completed by October 5th.
It reads (complete with full results and prior defeats in brackets):
Nick Barham(0) beat Gaz Owen(1)
Daniel Eldridge(1) beat Stephen Little(1)

The draw for the seventh round of the 2017 Brunel Trophy was made on Thursday, August 24th.
Matches were to be completed by September 28th.
It read (complete with full results and prior defeats in brackets):
Daniel Eldridge(1) received a bye
Nick Barham(0) beat Chris Rogers(1)
Stephen Little(1) beat Gaz Owen(0)

The draw for the sixth round of the 2017 Brunel Trophy was made on Thursday, August 3rd.
Matches were to be completed by September 7th.
It read (complete with full results and prior defeats in brackets):
Nick Barham(0) received a bye
Daniel Eldridge(1) beat Marcus Evans(1)
Chris Rogers(1) beat Dave Pym(1)
Stephen Little(1) beat Richard Owsley(1)
Gaz Owen(0) beat Adam Sinclair(1)

The draw for the fifth round of the 2017 Brunel Trophy was made on Thursday, July 6th.
Matches were to be completed by August 10th.
It read (complete with full results and prior defeats in brackets):
Gaz Owen(0) received a bye
Marcus Evans(1) beat Dave Pym(0)
Nick Barham(0) beat Cliff Blofield(1)
Chris Rogers(1) beat Stephen Little(0)
Daniel Eldridge(1) beat Ian Tarr(1)
Adam Sinclair(1) beat Richard Owsley(0)

The draw for the fourth round of the 2017 Brunel Trophy was made on Thursday, June 1st.
Matches were to be completed by July 6th.
It read (complete with full results and prior defeats in brackets):
Stephen Little(0) received a bye
Marcus Evans(1) beat Tony Walters(1)
Richard Owsley(0) beat Cliff Blofield(0)
Adam Sinclair(1) beat Ian Tarr(0)
Chris Rogers(1) beat Tim Line(1)
Nick Barham(0) beat Andy Brown(1)
Daniel Eldridge(1) beat Roland Herrera(1)
Dave Pym(0) beat James Lintell-Smith(1)
Gaz Owen(0) beat Jason Champion(1)

The draw for the third round of the 2017 Brunel Trophy was made on Thursday, April 27th.
Matches were to be completed by June 1st.
It read (complete with full results and prior defeats in brackets):
Adam Sinclair(1) beat Andy Brown(0)
Tim Line(1) beat Carwyn Jenkins(1)
Nick Barham(0) beat Tom Chapman(1)
James Lintell-Smith(1) beat Simonetta Herrera(1)
Jason Champion(1) beat Paul Watts(1)
Gaz Owen(0) beat Daniel Eldridge(0)
Roland Herrera(1) beat Chris Rogers(0)
Cliff Blofield(0) beat Steffen Nowak(1)
Richard Owsley(0) beat Jim Green(1)
Cecilia Sparke(1) versus Derek Clew(1) not played; both players credited with a defeat
Dave Pym(0) beat Mandy Macdonald(1)
Ian Tarr(0) beat Alex Hodge(1)
Marcus Evans(1) versus Simon Hughes(1)
Tony Walters(1) beat George Georgiou(1)
Stephen Little(0) beat Ed Turner(1)

The draw for the second round of the 2017 Brunel Trophy was made on Thursday, March 23rd.
Matches were to be completed by April 27th.
It read (complete with full results and prior defeats in brackets):
Cecilia Sparke(1) beat Pearl Foster(1)
Paul Watts(1) beat Tony Walters(0)
Ian Tarr(0) beat Simonetta Herrera(0)
Jim Green(1) beat Bob Markham(1)
Gaz Owen(0) beat Ismail Yilmaz(1)
Mandy Macdonald(1) beat Marcus Evans(0)
Derek Clew(1) beat Rufus Rozelaar(1)
Nick Barham(0) beat Steffen Nowak(0)
Carwyn Jenkins(1) beat Jason Champion(0)
George Georgiou(1) beat Simon Hughes(0)
Richard Owsley(0) beat Alex Hodge(0)
Ed Turner(1) beat Tom Chapman(0)
Stephen Little(0) beat James Lintell-Smith(0)
Daniel Eldridge(0) beat Chris Hughes(1)
Chris Rogers(0) beat Ian Hedges(1)
Cliff Blofield(0) beat Drew Caudwell(1)
Andy Brown(0) beat Steve Morris(1)
Adam Sinclair(1) beat Tim Line(0)
Dave Pym(0) beat Andy Boysan(1)
Roland Herrera(1) beat Miles Farren(1)

2016

The ninth round consisted of a single match between the two survivors of the eighth round.
The result was (with prior defeats in brackets):
Jason Champion (0) beat Derek Clew (1)
Jason wins the title.

The draw for the eighth round was made on Thursday, October 6th.
Matches were to be completed before the ninth round draw, which was due on Thursday November 3rd, but was not necessary as only two players remained.
It read (complete with prior defeats in brackets and full results):
Derek Clew (1) beat Paul Watts (1)
Jason Champion (0) beat Nick Barham (1)

The draw for the seventh round was made on Thursday, September 8th.
Matches were completed well before the eighth round draw, which was brought forward to Thursday October 6th.
It read (complete with prior defeats in brackets and full results):
Nick Barham (1) beat Paul Watts (0)
Jason Champion (0) beat Derek Clew (0)

The draw for the sixth round was made on Thursday, August 11th.
Matches were to be completed before the seventh round draw on Thursday September 15th.
It reads (complete with prior defeats in brackets and full results):
Derek Clew (0) received a bye
Jason Champion (0) beat Ed Turner (1)
Paul Watts (0) beat Richard Owsley (1)
Nick Barham (1) beat Miles Farren (1)

The draw for the fifth round was made on Thursday, July 7th.
Matches were to be completed before the sixth round draw on Thursday August 11th.
It read (complete with prior defeats in brackets and full results):
Paul Watts (0) received a bye
Derek Clew (0) beat Ian Tarr (1)
Jason Champion (0) beat Richard Owsley (0)
Ed Turner (1) beat Stephen Little (1)
Miles Farren (1) beat Dave Pym (1)
Nick Barham (1) beat Steve Morris (1)

The draw for the fourth round was made on Thursday, June 2nd.
Matches were to be completed before the fifth round draw on Thursday July 7th.
It read (complete with prior defeats in brackets and full results):
Ian Tarr (1) beat Steffen Nowak (1)
Steve Morris (1) beat Tom Chapman (1)
Nick Barham (0) versus Neil Young (1) not played; both players credited with a defeat
Paul Watts (0) beat Alex Hodge (1)
Richard Owsley (0) beat Chris Rogers (1)
Miles Farren (1) beat Andy Boysan (1)
Stephen Little (1) beat Dave Pym (0)
Derek Clew (0) beat Simon Hughes (1)
Jason Champion (0) beat Gaz Owen (1)
Ed Turner (1) beat Blaine Buchanan (1)

The draw for the third round was made on Thursday, April 28th.
It reads (complete with prior defeats in brackets, and full results):
Jason Champion(0) received a bye
Derek Clew (0) beat Gaz Owen (0)
Tom Chapman (1) beat Chris Rogers (0)
Paul Watts (0) beat Miles Farren (0)
Steve Morris (1) beat Mandy Macdonald (1)
Stephen Little (1) beat Blaine Buchanan (0)
Richard Owsley (0) beat Alex Hodge (0)
Nick Barham (0) beat Mike Smith (1)
Simon Hughes (1) beat Marcus Evans (1)
Andy Boysan (1) beat Simonetta Herrera(1)
Dave Pym (0) beat Pearl Foster (1)
Neil Young (1) beat Andy Brown (1)
Ian Tarr (1) beat Tim Line (1)
Steffen Nowak (1) beat Alin Buzescu (1)
Ed Turner (1) beat Chris Hughes(1)

The draw for the second round was made on Thursday, March 24th.
It read (complete with prior defeats in brackets, and full results):
Stephen Little (1) beat Ian Tarr (0)
Chris Hughes (1) beat Ian Hedges (1)
Miles Farren (0) beat Jim Green (1)
Richard Owsley (0) beat Carwyn Jenkins (1)
Ed Turner (1) beat Simonetta Herrera (0)
Jason Champion (0) beat Simon Hughes (0)
Steve Morris (1) beat Alin Buzescu (0)
Chris Rogers (0) beat Mike Smith (0)
Neil Young (1) beat John Chester (1)
Pearl Foster (1) beat Roland Herrera (1)
Paul Watts (0) beat Drew Caudwell (1)
Dave Pym (0) beat Ismail Yilmaz (1)
Derek Clew (0) beat Tom Chapman (0)
Nick Barham (0) beat Tony Walters (1)
Alex Hodge (0) beat Andy Brown (0)
Andy Boysan (1) beat Marcus Evans (0)
Tim Line (1) beat Mandy Macdonald (0)
Gaz Owen (0) beat Bob Markham (1)
Blaine Buchanan (0) beat Adam Sinclair (1)
Steffen Nowak (1) beat Cecilia Sparke (1)

The draw for the first round of the 2016 Brunel Trophy was made at the Awards Night on Thursday, February 18th.
It read (complete with results):
Marcus Evans beat Bob Markham
Gaz Owen beat Stephen Little
Miles Farren beat Steve Morris
Nick Barham beat Cecilia Sparke
Mandy Macdonald beat Tony Walters
Paul Watts beat Ed Turner
Derek Clew beat Carwyn Jenkins
Simonetta Herrera beat Adam Sinclair
Richard Owsley beat Pearl Foster
Dave Pym beat Ian Hedges
Mike Smith beat Tim Line
Alin Buzescu beat Andy Boysan
Tom Chapman beat Drew Caudwell
Chris Rogers beat Jim Green
Blaine Buchanan beat Roland Herrera
Alex Hodge beat Chris Hughes
Ian Tarr beat Neil Young
Simon Hughes beat Ismail Yilmaz
Andy Brown beat John Chester
Jason Champion beat Steffen Nowak

2015

The eighth round consisted of a single match between the two survivors of the seventh round.
The result was (with prior defeats in brackets):
Gaz Owen (1) beat Nick Barham (1)
Gaz won the title.

No draw was necessary for the seventh round as the rules dictated the line-up.
It read (complete with prior defeats in brackets, and results):
Nick Barham (1) received a bye as Roland had one earlier in the competition, and Nick's record (in terms of his results and those of his opponents) was superior to that of Gaz
Gaz Owen (1) beat Roland Herrera (1)

The draw for the sixth round was made on Thursday, July 30th.
It read (complete with prior defeats in brackets, and results):
Nick Barham (1) beat James Newman (1)
Gaz Owen (1) beat Stephen Little (1)
Roland Herrera (1) beat Neil Young (1) by default

The draw for the fifth round was made on Thursday, June 18th.
It read (complete with prior defeats in brackets, and results):
Roland Herrera (1) was drawn a bye, as one of the two eligible players with the best record so far (in terms of his results and those of his opponents)
Stephen Little (1) beat Alex Hodge (1)
Neil Young (1) beat Adam Sinclair (1)
Nick Barham (1) beat Peter Thistlewood (1)
Gaz Owen (1) beat James Newman (0)

The draw for the fourth round was made on Thursday, May 21st.
It read (complete with prior defeats in brackets, and results):
James Newman (0) received a bye, as the player with the best record so far (in terms of his results and those of his opponents)
Alex Hodge (1) beat Neil Young (0)
Stephen Little (1) beat Simon Hughes (1)
Peter Thistlewood (1) beat John Chester (1)
Nick Barham (1) beat Gaz Owen (0)
Roland Herrera (1) beat Steve Morris (1)
Adam Sinclair (1) beat Ian Tarr (1)

The draw for the third round was made on Thursday, April 16th.
It read (complete with prior defeats in brackets, and results):
Stephen Little (1) beat Nick Barham (0)
James Newman (0) beat Steffen Nowak (1)
Simon Hughes (1) beat Alex Hodge (0)
Gaz Owen (0) beat Eamonn Reay (1)
Steve Morris (1) beat Andy Boysan (1)
Roland Herrera (1) beat Stuart Mann (1) by default
Neil Young (0) beat Richard Owsley (1)
Adam Sinclair (1) beat Simonetta Herrera (1)
Ian Tarr (1) beat Peter Thistlewood (0)
John Chester (1) beat Ed Turner (1)

The draw for the second round was made on Thursday, March 12th.
It read (complete with prior defeats in brackets, and results):
Andy Boysan (1) beat Eamonn Reay (0)
Nick Barham (0) beat Miles Farren (1)
Alex Hodge (0) beat Cynthia Roberts (1)
James Newman (0) beat Ian Tarr (0)
Stephen Little (1) beat Drew Caudwell (1) by default
Peter Thistlewood (0) beat Chris Hughes (1)
Steffen Nowak (1) beat Stuart Mann (0)
John Chester (1) beat Roland Herrera (0)
Gaz Owen (0) beat Tim Line (1)
Simon Hughes (1) beat Adam Sinclair (0)
Neil Young (0) beat John Corrado (1)
Ed Turner (1) beat Steve Morris (0)
Simonetta Herrera (1) beat Richard Owsley (0)

The draw for the first round of the 2015 Brunel Trophy was made at the Awards Night on Thursday, February 5th.
It read (complete with results):
Alex Hodge beat Simonetta Herrera
Ian Tarr beat Tim Line
Steve Morris beat John Chester
Nick Barham beat John Corrado
Roland Herrera beat Stephen Little
Stuart Mann beat Drew Caudwell
Neil Young beat Andy Boysan
James Newman beat Simon Hughes
Peter Thistlewood beat Miles Farren
Gaz Owen beat Steffen Nowak
Eamonn Reay beat Cynthia Roberts
Richard Owsley beat Ed Turner
Adam Sinclair beat Chris Hughes

2014

The seventh round consisted of a single match between the two survivors from the sixth round. The result was (with prior defeats in brackets):
Tim Line (0) beat Ed Turner (1)
Tim won the title.

The draw for the sixth round was made prior to the Thursday, August 8th tournament. It read (complete with results, and prior defeats in brackets):
Ed Turner (1) beat James Newman (1)
Tim Line (0) beat Richard Owsley (1)

The draw for the fifth round was made prior to the Thursday, July 19th tournament.
It read (complete with results, and prior defeats in brackets):
Tim Line (0) beat Simonetta Herrera (1)
Ed Turner (1) beat Alex Hodge (1)
James Newman (1) beat Richard Owsley (0)

The draw for the fourth round was made prior to the Thursday, May 22nd tournament.
It read (complete with results, and prior defeats in brackets):
Richard Owsley (0) received a bye, as the player with the best record so far (in terms of his results and those of his opponents)
James Newman (1) beat Andy Boysan (1)
Ed Turner (1) beat Ian Tarr (1)
Tim Line (0) beat Roland Herrera (1)
Simonetta Herrera (1) beat Alex Hodge (0)

The draw for the third round was made prior to the Thursday, April 17th tournament.
It read (complete with results, and prior defeats in brackets):
Tim Line (0) received a bye, as the player with the best record so far (in terms of his results and those of his opponents)
Andy Boysan (1) beat Steffen Nowak (1)
Richard Owsley (0) beat Chrissy Carter (1)
Ed Turner (1) beat Stuart Mann (1)
Alex Hodge (0) beat Cynthia Roberts (1)
James Newman (1) beat Simonetta Herrera (0)
Ian Tarr (1) beat Roland Herrera (0)
The draw for the second round was made prior to the Thursday, March 13th tournament.
It read (complete with results, and prior defeats in brackets):
Andy Boysan (1) beat Eamonn Reay (1)
Steffen Nowak (1) beat Chrissy Carter (0)
Richard Owsley (0) beat Ed Turner (0)
Stuart Mann (1) beat Steve Morris (1)
Tim Line (0) beat Cynthia Roberts (0)
Alex Hodge (0) beat Peter Thistlewood (1)
Simonetta Herrera (0) beat Simon Hughes (1)
James Newman (1) beat Ian Tarr (0)
Roland Herrera (0) beat Nick Barham (1)
The draw for the first round of the 2014 Brunel Trophy was made at the Awards Night on Thursday, February 6th.
It read (complete with results):
Ian Tarr beat Andy Boysan
Ed Turner beat James Newman
Alex Hodge beat Steve Morris
Tim Line beat Stuart Mann
Cynthia Roberts beat Simon Hughes
Roland Herrera beat Steffen Nowak
Simonetta Herrera beat Peter Thistlewood
Richard Owsley beat Eamonn Reay
Chrissy Carter beat Nick Barham

Past tournament rules

2020 onwards

Numerical fluctuations in entries resulted in varying prize money.

2019

As for 2016 and 2017.

2018

As for 2017, except that only thirty-eight entrants were found, resulting in a small reduction in prize money.

2016 and 2017

As for 2015, except:
The total prize pool amounts to 1,050, made up from the following elements:
Sponsor's basic prize fund: 250;
Entry fee elements paid by the players: 800. (This includes entry fees for intermediate qualifiers, which the sponsor pays in full).
The total divided amongst the top five players, as follows: 1st 500; 2nd 250; 3rd 150; 4th 100; 5th 50.
In the event of players finishing equal the prizes are shared between those players.

2015

All matches in the competition are to be played to 11 points.
The competition features a revolutionary double elimination format -- read on.
Draws are to be made, starting with the first round draw in February, every 5 weeks or so -- next scheduled draw date to be announced when the current draw has been made.
No previously drawn pairings will be allowed, unless this should become unavoidable late in the competition.
Results not reported by the time of the next draw shall be deemed a defeat for both players unless evidence is presented to the Director which demonstrates that blame can be attributed to one of the players rather than both.
Players losing for the first time in the competition stay in for the next draw.
Players losing for a second time are eliminated.
Where a bye is needed, this will be awarded to the player who has lost fewest matches in the competition so far. Where a tie-break is needed, this will be decided by the number of wins achieved in the competition by all of a player's opponents. In the event of two or more equal records, this will be subject to a draw.
No player will receive more than one bye during the competition, unless all remaining players have already received one.
Ties are then continued until all bar one player has lost twice.
That remaining player is the winner.
The total cash prize pool is 620, made up from the following elements:
Sponsor's basic prize fund: 100;
Sponsor's initial 5 susbidy for 23 qualifiers: 115;
Sponsor's additional subsidy for 7 most frequent qualifying players: 35;
Sponsor's 100% subsidy of entry fees of 3 qualifying intermediates: 38;
Entry fee elements paid by the players: 332.
This total will be divided amongst the top four players in the following percentages: 50% (310); 25% (155); 15% (93); 10% (62).
In the event of players finishing equal the prizes will be shared between those players.

2014

All matches in the competition are to be played to 11 points.
The competition features a revolutionary double elimination format -- read on.
Draws are to be made, starting with the first round draw on February 6th, every 5 weeks or so -- next scheduled draw date to be announced when the current draw has been made.
No previously drawn pairings will be allowed, unless this should become unavoidable late in the competition.
Results not reported by the time of the next draw shall be deemed a defeat for both players unless evidence is presented to the Director which demonstrates that blame can be attributed to one of the players rather than both.
Players losing for the first time in the competition stay in for the next draw.
Players losing for a second time are eliminated.
Where a bye is needed, this will be awarded to the player who has lost fewest matches in the competition so far. Where a tie-break is needed, this will be decided by the number of wins achieved in the competition by all of a player's opponents. In the event of two or more equal records, this will be subject to a draw.
No player will receive more than one bye during the competition.
Where the field has been reduced to exactly 3 players, no bye will be awarded, and the competition will continue as a round robin, where each contestant's defeats (if any) have been carried forward.
Whether or not a round robin has been necessary, ties are continued until all bar one player has lost twice.
That remaining player is the winner.
The total prize pool amounts to 485, made up from the following elements:
Sponsor's basic prize fund: 100;
Sponsor's initial 5 susbidy for 16 qualifiers: 80;
Sponsor's additional subsidy for 9 most frequent qualifying players: 45;
Sponsor's unallocated subsidies added to prize fund: 25;
Sponsor's 100% subsidy of entry fees of 3 qualifying intermediates: 45;
Entry fee elements paid by the players: 190.
This total will be divided amongst the top four players in the following percentages: 50% (242); 25% (121); 15% (73); 10% (49).
In the event of players finishing equal, the prizes will be shared between those players.

Past tournament qualification processes

The criteria

2023

For 2023 the qualification process has been abandoned (along with the distinction between Premier Status players and intermediates), and as many Bristol players as possible are invited to enter.

2022

For competitions entered during the whole of 2021, points were awarded as follows:
  • For any of the following Wednesday or Thursday tournaments (Monthly Grand Prix, GP20, GP10, Handicap Trophy, Speedgammon GP, Freeroll GP, Welcome Back Series, Intermediates Trophy, Consulting Doubles Championship, Christmas Fizz Tournament, Hello Again! Tournament): 1 point for every event entered.
  • Participation in the 2021 Brunel Trophy: 1 point.
The players gaining the most qualification points will augment players who have qualified via the following nineteen achievements:
2021 Brunel Trophy winner (TIM LINE) and runner-up (JIM GREEN); 2021 Premier One champion (CHRIS ROGERS) and runner-up (GAZ OWEN); 2021 Bristol Masters winner (CHRIS ROGERS) and runner-up (SIMONETTA HERRERA); 2021 Bristol Grand Prix winner (TIM LINE) and runner-up (KEV PETERS); 2021 Premier Two Blue champion (JIM GREEN); 2021 Premier Two Red champion (NICK BARHAM); 2021 Premier Three Green champion (MIKE SMITH); 2021 Premier Three Yellow champion (HAZEL BOUCHER); 2021 Conference champion (HEMAL GETALAL); 2021 GP20 champion (GAZ OWEN); 2021 GP10 champion (GAZ OWEN); 2021 Freeroll GP champion (IAN TARR); 2021 Speedgammon GP champion (GAZ OWEN); 2020-21 Handicap Trophy champion (TIM LINE); Welcome Back Series champion (GAZ OWEN). These players will be shown in BLOCK CAPITALS in the list above.
And intermediates who qualify, shown in italics, have their entry paid by the sponsor.
There will also be at least four "Director's Picks" to augment the field.

2021

For competitions entered during the whole of 2020, points are awarded as follows:
  • For any of the following Thursday tournaments (Monthly Grand Prix, GP30, GP10, Handicap Trophy, Speedgammon GP, Freeroll GP, Intermediates Trophy, Consulting Doubles Championship, Christmas Fizz Tournament): 1 point for every event entered.
  • Participation in the 2020 Brunel Trophy: 1 point.
The players gaining the most qualification points will augment players who have qualified via the following sixteen achievements:
2020 Brunel Trophy winner (Andy Boysan) and runner-up (George Georgiou); 2020 Premier One champion (Chris Rogers) and runner-up (Gaz Owen); 2020 Bristol Masters winner (Alan Joicey) and runner-up (Simonetta Herrera); 2020 Bristol Grand Prix winner (Gaz Owen) and runner-up (Roland Herrera); 2020 Premier Two Blue champion (Kev Peters); 2020 Premier Two Red champion (Gary Plant); 2020 Premier Three champion (Robin Gunney); 2020 Conference champion (Matt Reekie-Black); 2020 GP30 champion (n/a in 2020); 2020 Freeroll GP champion (Dave Pym); 2020 GP10 champion (Gaz Owen); 2020 Speedgammon champion (n/a in 2020); 2020 Handicap Trophy champion (n/a in 2020). These players will be shown in BLOCK CAPITALS in the list above.
And intermediates who qualify, shown in italics, have their entry paid by the sponsor.
There will also be at least four "Director's Picks" to augment the field.

2020

For competitions entered during the whole of 2019, points were awarded as follows:
  • For any of the following Thursday tournaments (Monthly Grand Prix, GP30, GP10, Handicap Trophy, Speedgammon GP, Intermediates Trophy, Consulting Doubles Championship, Christmas Fizz Tournament): 1 point for every event entered.
  • Participation in the 2019 Brunel Trophy: 1 point.
The players gaining the most qualification points will augment players who have qualified via the following sixteen achievements:
2019 Brunel Trophy winner (NICK BARHAM) and runner-up (CHRIS ROGERS); 2019 Premier One champion (GAZ OWEN) and runner-up (STUART MANN); 2019 Bristol Masters winner (ADAM SINCLAIR) and runner-up (PHIL CHARLTON); 2019 Bristol Grand Prix winner (GAZ OWEN) and runner-up (TIM LINE); 2019 Premier Two Blue champion (ED TURNER); 2019 Premier Two Red champion (SIMON HUGHES); 2019 Premier Three champion (CHAS PERRY); 2019 Conference champion (ALAN JOICEY); 2019 GP30 champion (NICK BARHAM); 2019 GP10 champion (ROLAND HERRERA); 2019 Speedgammon champion (SIMONETTA HERRERA); 2019 Handicap Trophy champion (STEPHEN LITTLE). These players will be shown in BLOCK CAPITALS in the list above.
There will also be at least four "Director's Picks" to augment the field.

2019

For competitions entered during the whole of 2018, points were awarded as follows:
  • For any of the following Thursday tournaments (Monthly Grand Prix, GP30, GP5, Handicap Trophy, Speedgammon GP, Intermediates Trophy, Consulting Doubles Championship, Christmas Fizz Tournament): 1 point for every event entered.
  • Participation in the 2018 Brunel Trophy: 1 point.
The players gaining the most qualification points will augment players who have qualified via the following sixteen achievements:
2018 Brunel Trophy winner (CECILIA SPARKE) and runner-up (ED TURNER); 2018 Premier One champion (SIMON BAKER) and runner-up (GAZ OWEN); 2018 Bristol Masters winner (ALEX HODGE) and runner-up (PAUL WATTS); 2018 Bristol Grand Prix winner (ALEX HODGE) and runner-up (IAN TARR); 2018 Premier Two Blue champion (TIM LINE); 2018 Premier Two Red champion (ADAM SINCLAIR); 2018 Premier Three champion (CARWYN JENKINS); 2018 Conference champion (MATHEW NICHOLLS); 2018 GP30 champion (GAZ OWEN); 2018 GP5 champion (NICK BARHAM); 2018 Speedgammon champion (IAN TARR); 2018 Handicap Trophy champion (ADAM SINCLAIR). These players will be shown in BLOCK CAPITALS in the list above.
There will also be at least three "Director's Picks" to augment the field.

2018

For competitions entered during the whole of 2017, points were awarded as follows:
  • For any of the following Thursday tournaments (Monthly Grand Prix, GP30, GP5, Handicap Trophy, Speedgammon GP, Round Robin GP, Intermediates Trophy, Consulting Doubles Championship, Christmas Fizz Tournament): 1 point for every event entered.
  • Participation in the 2017 Brunel Trophy: 1 point.
The players gaining the most qualification points will augment players who have qualified via the following seventeen achievements:
2017 Brunel Trophy winner (Nick Barham) and runner-up (Daniel Eldridge); 2017 Premier One champion (Nick Barham) and runner-up (Stuart Mann); 2017 Bristol Masters winner (Roland Herrera) and runner-up (Gaz Owen); 2017 Open Grand Prix winner (Alex Hodge) and runner-up (Roland Herrera); 2017 Premier Two Blue champion (Chris Rogers); 2017 Premier Two Red champion (Alex Hodge); 2017 Premier Three champion (George Georgiou); 2017 Conference champion (John Curran); 2017 GP30 champion (Simon Hughes); 2017 GP5 champion (Ian Tarr); 2017 Speedgammon champion (Daniel Eldridge); 2017 Round Robin Grand Prix champion (Daniel Eldridge); 2017 Handicap Trophy champion (Richard Owsley). These players will be shown in BLOCK CAPITALS in the list above.
There will also be at least three "Director's Picks" to augment the field.

2017

For competitions entered during the whole of 2016, points were awarded as follows:
  • For any of the following Thursday tournaments (Monthly Grand Prix, GP30, GP5, Handicap Trophy, Clock Blitz GP, Round Robin GP, Intermediates Trophy, Consulting Doubles Championship, Christmas Fizz Tournament): 1 point for every event entered.
  • Participation in the 2016 Brunel Trophy: 1 point.
The players gaining the most qualification points augment players who have qualified via the following sixteen achievements:
2016 Brunel Trophy winner (Jason Champion) and runner-up (Derek Clew); 2016 Premier One champion (Stuart Mann) and runner-up (Gaz Owen); 2016 Bristol Masters winner (Paul Watts) and runner-up (Roland Herrera); 2016 Open Grand Prix winner (Roland Herrera) and runner-up (Ian Tarr); 2016 Premier Two Blue champion (Adam Sinclair); 2015 Premier Two Red champion (Jason Champion); 2016 Conference champion (Cliff Blofield); 2016 GP30 champion (Ian Tarr); 2016 GP5 champion (Simonetta Herrera); 2016 Speedgammon champion (Simonetta Herrera); 2016 Round Robin Grand Prix champion (Ian Tarr); 2016 Handicap Trophy champion (Daniel Eldridge). These players will be shown in BLOCK CAPITALS in the list above.
There are also at least three "Director's Picks" to augment the field.

2016

For competitions entered during the whole of 2015, points were awarded as follows:
  • For any of the following Thursday tournaments (Monthly Grand Prix, GP30, GP5, Clock Tournament GP, Handicap Trophy, Clock Blitz GP, Round Robin GP, Intermediates Trophy, Consulting Doubles Championship, Christmas Fizz Tournament): 1 point for every event entered.
  • Participation in the 2015 Brunel Trophy: 1 point.
The players gaining the most qualification points augment players who have qualified via the following eighteen achievements:
2015 Brunel Trophy winner (Gaz Owen) and runner-up (Nick Barham); 2015 Premier One champion (Cecilia Sparke) and runner-up (Stuart Mann); 2015 Bristol Masters winner (Alex Hodge) and runner-up (Simonetta Herrera); 2015 Open Grand Prix winner (Simonetta Herrera) and runner-up (Ian Tarr); 2015 Premier Two Blue champion (Paul Watts); 2015 Premier Two Red champion (Simon Hughes); 2015 Premier Three champion (Jason Champion); 2015 Conference champion (Ismail Yilmaz); 2015 GP30 champion (Ian Tarr); 2015 Clock Tournament Grand Prix champion (Simonetta Herrera); 2015 GP5 champion (Roland Herrera); 2015 Clock Blitz champion (Roland Herrera); 2015 Round Robin Grand Prix champion (Steve Morris); 2015 Handicap Trophy champion (Horst Stenzel). These players are shown in BLOCK CAPITALS in the list above.
There are also at least three "Director's Picks" to augment the field.

2015

For competitions entered during the whole of 2014, points were awarded as follows:
  • Premier League: 10 points (subject to completion of the league season);
  • Conference League: 1 point for every second match completed;
  • For any of the following Thursday tournaments (Monthly Grand Prix, GP30, GP5, Clock Tournament GP, Handicap Trophy, Clock Blitz GP, Round Robin GP, Intermediates Trophy, Consulting Doubles Championship, Christmas Fizz Tournament): 1 point for every event entered.
  • Participation in the 2014 Brunel Trophy: 1 point.
A player gaining a total of 18 or more points during 2014 qualified for the 2015 event.
There were three "Director's Picks" to augment the field, assuming that all 23 qualifiers take up their positions.

2014

For competitions entered during the whole of 2013, points were awarded as follows:
  • Premier League: 10 points (subject to completion of the league season);
  • Conference League: 1 point for every second match completed;
  • For any of the following Thursday tournaments (Monthly Grand Prix, GP30, GP5, Clock Tournament GP, Handicap Trophy, Clock Blitz GP, Round Robin GP, Intermediates Trophy, Consulting Doubles Championship, Christmas Fizz Tournament): 1 point for every event entered.
A player gaining a total of 18 or more points during 2013 qualified for the 2014 event.
Sixteen players achieved this, and have all agreed to take up their places. They will be augmented by two "Director's Picks", who are Stuart Mann and Peter Thistlewood.

The qualifiers

2023 onwards

The qualification process has been abandoned in favour of an all-embracing invitation approach.

2022

The number of points gained by each individual player as at the end of 2021 was:
67: TIM LINE.
66: HAZEL BOUCHER.
64: Cynthia Roberts.
57: Stephen Little.
51: Roland Herrera.
48: SIMONETTA HERRERA, IAN TARR.
45: NICK BARHAM.
44: Elias Hamati.
43: GAZ OWEN.
38: Steve Morris, KEV PETERS.
36: John Curran.
35: Alan Joicey.
34: Ian Anderson.
33: Adam Sinclair.
31: Safi Tracy.
30: Andy Boysan.
28: Chris Hughes.
24: Cecilia Rogers, Warner Solomon, Simon Tracy.
22: CHRIS ROGERS.
21: Mandy Macdonald.
19: Robin Gunney, Ian Hedges.
17: Matt Reekie-Black.
16: Adrian Farthing.
15: Frank Jones.
14: Kylie-Clair Hedges.
12: James Newman.
9: Dave Pym, Natalie Singh, Gerald Whitehouse.
8: Tom Chapman.
7: Cliff Blofield, Rosemary Whitehouse.
6: Carwyn Jenkins, George Georgiou.
5: Reece Hodges, Steve Pickard, Mike Rodwell, Andy Zographou.
#####################################################################
3: Alessandro Corra, Michael Petrakas, Nelson Stephens, David Tyrrell, Jordan White, Neil Young.
2: Mark Dixon, JIM GREEN, Paul Watts.
1: Simon Baker, Abdul Barakat, Marcel Bancroft, Caroline Boulton, Phil Charlton, Derek Clew, Peter Crispin, Daniel Eldridge, Simon Hughes, James Lintell-Smith, Steffen Nowak, Richard Owsley, MIKE SMITH, Peter Thistlewood, Ismail Yilmaz.
0: HEMAL GETALAL.

2021

The number of points gained by each individual player was:
44: Tim Line, Cynthia Roberts.
40: SIMONETTA HERRERA.
39: ROLAND HERRERA.
38: ANDY BOYSAN, ALAN JOICEY.
36: Stephen Little.
35: KEV PETERS.
31: Steve Morris.
28: John Curran, Adrian Farthing.
27: ROBIN GUNNEY, Chris Hughes.
26: GAZ OWEN.
25: Ian Tarr, David Tyrrell.
24: Warner Solomon.
23: Mandy Macdonald.
22: GEORGE GEORGIOU.
20: DAVE PYM.
19: Gerald Whitehouse.
18: Rosemary Whitehouse.
17: Simon Tracy.
16: Nick Barham, Paul Watts.
15: Hazel Boucher, Adam Sinclair, Safi Tracy, Ismail Yilmaz.
13: Frank Jones.
12: Rosey Bensley, James Newman, Cecilia Sparke.
11: Simon Baker.
10: Ian Anderson, Yuri Cherkasenko, Daniel Eldridge, Jim Green.
#####################################################################
7: Ian Hedges, Mike Rodwell.
6: Simon Hughes, Richard Owsley, CHRIS ROGERS.
5: Cliff Blofield, Kat Cherkasenko, Ben Crowden, Mathew Nicholls.
4: George Devlin, Andrew Gay, Steffen Nowak, MATT REEKIE-BLACK.
3: Tom Chapman, Mark Dixon, Pat Holly, Kian Sabet, Jordan White.
2: Martha Beal, Caroline Boulton, Blaine Buchanan, Miles Farren, Mary French, Mike Smith, Rob Wills.
1: Marcel Bancroft, Iman Bayandorian, Phil Charlton, Eamon Devlin, Garry Hutchinson, Carwyn Jenkins, Michihito Kageyama, James Lintell-Smith, Stuart Mann, Eamonn Reay, Mansour Sedaghatpanah, Ed Turner, Tony Walters, Neil Young.
0: GARY PLANT.

2020

The final number of points gained by each individual player was:
48: Ian Tarr.
45: Andy Boysan.
44: SIMONETTA HERRERA.
42: Daniel Eldridge.
41: TIM LINE, Cynthia Roberts.
40: STEPHEN LITTLE.
39: ROLAND HERRERA.
37: NICK BARHAM.
32: GAZ OWEN.
31: Steve Morris.
27: ADAM SINCLAIR.
26: Adrian Farthing.
24: Tony Walters.
22: Richard Owsley.
19: SIMON HUGHES.
17: Ian Hedges.
10: George Georgiou, Mandy Macdonald.
9: George Devlin, CHRIS ROGERS.
8: Gerald Whitehouse, Rosemary Whitehouse.
7: ALAN JOICEY, Kev Peters, Cecilia Sparke.
6: John Curran, Jim Green, Robin Gunney.
5: Frank Jones, David Tyrrell.
#######################################################(21/22:14:4)####
4: Alex Hodge, Garry Hutchinson, Steffen Nowak.
3: Hazel Boucher, Tom Chapman, Ben Crowden, Chris Hughes, Jordan White.
2: Marcel Bancroft, Cliff Blofield, Jason Champion, Mary French, Elias Hamati, Dan Lowe, STUART MANN, Laurentiu Mihalcea, Lily Owsley, Luke Owen, ED TURNER.
1: Simon Baker, Kylie-Clair Bewley, Richard Biddle, Mark Calderbank, Dave Cank, Richard Carter, PHIL CHARLTON, Michael Clarke, Peter Crispin, Miles Farren, Mate Feher, Mark Ferrin, John Hurst, Michihito Kageyama, Garry Kallos, Andre Larsen, James Lintell-Smith, Andy Marshall, Julian Minwalla, Jost Mueller-Kreth, Mathew Nicholls, Philip Nicolas, Fred North, Alan Parfitt, Dave Pym, Eamonn Reay, Jules Smith, Mike Smith, John Sprague, Allen Tish, Paul Watts, Pete Wright, Ismail Yilmaz, Neil Young.
0: CHAS PERRY.

2019

The final number of points gained by each individual player was:
44: Roland Herrera, Simonetta Herrera.
43: IAN TARR.
40: Stephen Little.
39: Daniel Eldridge.
38: TIM LINE, Cynthia Roberts.
36: Steve Morris.
32: ALEX HODGE.
31: NICK BARHAM.
30: GAZ OWEN.
28: Richard Owsley.
27: ADAM SINCLAIR.
21: Simon Hughes.
17: Chris Rogers.
13: Tony Walters.
12: Ian Hedges.
10: John Curran; Mandy Macdonald.
8: CECILIA SPARKE.
7: Chris Hughes, Jordan White.
5: SIMON BAKER, Jason Champion, Jim Green.
4: Cliff Blofield, Andy Boysan, Tom Chapman, Steffen Nowak, ED TURNER.
3: Marcus Evans, Adrian Farthing, Frank Jones, Dan Lowe, Rufus Rozelaar.
2: Ian Anderson, Derek Clew, Steve Cox, Miles Farren, Wayne Felton, Mary French, Hugh Swann.
###########################################################
1: Giles Ashton, Richard Biddle, Caroline Boulton, Drew Caudwell, John Chester, Anna Clarke, George Devlin, George Georgiou, Elias Hamati, Julia Hayward, John Hurst, Michihito Kageyama, Garry Kallos, Mike Kleinsteuber, Jerry Limb, James Lintell-Smith, Stuart Mann, MATHEW NICHOLLS, Fred North, Luke Owen, Chas Perry, Dave Pym, Jysen Quah, Mike Smith, Damian Thomson, Allen Tish, PAUL WATTS, Seb Wilkinson, David Wilson, Pete Wright, Neil Young.
0: CARWYN JENKINS.

2018

The final number of points gained by each individual player was:
46: IAN TARR.
42: Simonetta Herrera.
39: ROLAND HERRERA.
38: DANIEL ELDRIDGE, Tim Line.
37: Stephen Little.
36: Steve Morris.
33: NICK BARHAM, Cynthia Roberts.
29: SIMON HUGHES, ALEX HODGE.
26: RICHARD OWSLEY.
20: Adam Sinclair.
15: Ian Hedges.
13: Jason Champion.
12: CHRIS ROGERS.
11: Chris Hughes, Mandy Macdonald.
10: Steffen Nowak, Rufus Rozelaar, Cecilia Sparke.
8: GAZ OWEN.
6: Andy Brown, Tom Chapman, Jim Green.
5: Cliff Blofield, Steve Cox, Carwyn Jenkins, Ed Turner, Tony Walters.
4: Andy Boysan.
3: Drew Caudwell, Derek Clew, JOHN CURRAN, Bob Markham, Vic Sprake.
2: Martin Barkwill, George Devlin, Marcus Evans, Pearl Foster, Elias Hamati, Hugh Swann.
1: Yusuf Adenwala, David Brown, Dave Cank, Michael Clarke, Milo Devlin, Miles Farren, Pes Freeland, GEORGE GEORGIOU, John Hurst, George Jakeway, Pam Jakeway, Michihito Kageyama, Garry Kallos, James Lintell-Smith, STUART MANN, Eric McAlpine, Andy McLeod, Fred North, Luke Owen, Jen Owsley, Lily Owsley, Chas Perry, Dave Pym, Ian Shaw, James Timoney, Allen Tish, Bob Wachtel, Suzie Walters, Paul Watts, Ismail Yilmaz.

2017

Qualification race: during 2016 for 2017

The final number of points gained by each individual player was:
49: IAN TARR.
43: ROLAND HERRERA, SIMONETTA HERRERA.
38: Stephen Little.
37: Steve Morris.
35: Tim Line.
34: Nick Barham.
33: DANIEL ELDRIDGE, Simon Hughes.
25: Richard Owsley.
24: Chris Hughes.
22: Cynthia Roberts.
21: Ian Hedges.
20: Tony Walters.
19: Alex Hodge.
18: ADAM SINCLAIR.
17: Andy Boysan.
16: Drew Caudwell.
15: CLIFF BLOFIELD, GAZ OWEN.
14: Carwyn Jenkins, Steffen Nowak.
13: Mandy Macdonald, Chris Rogers.
12: Rufus Rozelaar.
11: Tom Chapman, George Devlin, Cecilia Sparke, Ed Turner.
9: JASON CHAMPION, DEREK CLEW, Bob Markham.
8: Ismail Yilmaz.
5: Elias Hamati.
4: Marcus Evans, Jim Green, Seb Wilkinson.
3: Graham Alder, Dave Pym, Mark Wait, Neil Young.
2: Alin Buzescu, Mary French, Robin Gunney, Cristian Horincar, James Lintell-Smith, Chas Perry, Warner Solomon, Rob Wills.
1: Becca Bell, Richard Biddle, Matt Reekie-Black, Andy Brown, David Brown, Blaine Buchanan, Jim Buck, John Chester, John Curran, Phil Doubtfire, George Edwards, Aelwyn Elias, Steve Elias, Miles Farren, Pearl Foster, Richard Gazzard, Matt Hopkins, John Hurst, George Jakeway, Frank Jones, Michihito Kageyama, Tony Lee, Leah Line, STUART MANN, Eric McAlpine, Julian Minwalla, Tom Newson, Peter Ozanne, Luke Owen, John Plummer, Chris Purchase, Matt Robson, Colin Sara, David Schick, Natalie Singh, Mike Smith, John Sprague, Vic Sprake, Angie Vick, PAUL WATTS, Alex Yate.

2016

Qualification: during 2015 for 2016

As at the year end, the number of points gained by each individual player was:
45: IAN TARR.
41: SIMONETTA HERRERA.
40: ROLAND HERRERA.
35: STEVE MORRIS.
34: NICK BARHAM, SIMON HUGHES.
33: Stephen Little.
31: JASON CHAMPION.
30: Chris Hughes.
27: ALEX HODGE.
24: Richard Owsley, Cynthia Roberts.
23: Tim Line.
22: Adam Sinclair.
17: Ed Turner.
16: John Chester.
14: Steffen Nowak, ISMAIL YILMAZ.
11: Ian Hedges, James Newman.
9: Drew Caudwell.
8: Tom Chapman, Paul Male, GAZ OWEN, Colin Sara.
7: STUART MANN,CECILIA SPARKE, Neil Young.
6: Rob Brito.
5: Blaine Buchanan, Alexe Marin, Chris Rogers, HORST STENZEL, Tony Walters, Derek Wright.
3: Andy Boysan, Andy Brown, Marcus Evans, Miles Farren, Lily Owsley, Peter Thistlewood, Matt Walder.
2: Alin Buzescu, Derek Clew, Mandy Macdonald, Jon Pemberton, Eamonn Reay.
1: Richard Biddle, Cliff Blofield, Sophie Bruce, Kevin Carter, Bez Chokami, Michael Clarke, John Corrado, John Curran, Robin Davidson, Jim Green, Carwyn Jenkins, Michihito Kageyama, James Lintell-Smith, Eric McAlpine, Emily Owsley, Fred North, Ian Preston, Dave Pym, Geoff Ralph, Deana Romain, Mike Smith, Warner Solomon, Vic Sprake, Dave Street, Pete Wright.
0: PAUL WATTS.

2015

Qualification: during 2014 for 2015

As at the year end, the number of points gained by each individual player was:
56: Ian Tarr.
52: John Chester.
49: Simonetta Herrera.
45: Nick Barham.
44: Steve Morris.
40: Chris Hughes, Simon Hughes, Richard Owsley, Ed Turner.
35: Roland Herrera.
(everyone above this line (ten players) had potentially qualified for the extra 5 subsidy, however as this was "subject to availability" and there was only 35 available to fund this, that money will be apportioned as follows: 5 for the top five qualifiers; 2 for the next five qualifiers)
30: Andy Boysan, Drew Caudwell.
29: Tim Line.
27: James Newman, Neil Young.
26: Cynthia Roberts.
23: Peter Thistlewood.
22: Alex Hodge.
19: Miles Farren, Stephen Little, Steffen Nowak.
18: John Corrado, Stuart Mann.
(everyone above this line has qualified)
16: Gaz Owen, Eamonn Reay.
15: Chrissy Carter.
14: Mandy Macdonald.
13: Andy Brown, Cecilia Sparke, Angie Vick.
11: James Lintell-Smith.
10: Simon Baker, Rob Brito, Phil Charlton, Andrew Cobb, Pearl Foster, Sean Hopson, Fred North, Malcolm Patterson, Chas Perry, Gary Plant, Dave Pym, Mike Smith, Paul Watts.
9: Adam Sinclair.
8: Jason Champion.
7: Tom Chapman, Rob Wills.
6: Adrian Barnes, Dave Cank, Jude Pitt, Ian Preston.
5: Bahman Salahshour, Horst Stenzel, Tony Walters.
4: Colin Sara, Warner Solomon.
3: Derek Clew, Marcus Evans, Paul Kirwin, Deana Romain.
2: Blaine Buchanan.
1: Peter Bennet, Rosey Bensley, Richard Biddle, Michael Clarke, Mark Dixon, Neil Edwards, Mary French, Kevin Jones, Michihito Kageyama, Hadi Kermani, Luke Owen, Lily Owsley, John Sprague, John Slattery, Simon Temme, Matt Walder, Marcus Wrinch, Lewis Young, Todd Young.
N.B: All Premier League players have 10 points included in their totals. This is subject to their completing the season.

2014

Qualification: during 2013 for 2014

As at the end of 2013, the number of points gained by each individual player was:
57: Ian Tarr;
51: Simonetta Herrera;
46: Steve Morris;
43: Simon Hughes;
42: Nick Barham;
41: Roland Herrera, Ed Turner;
40: Andy Boysan, Richard Owsley;
(everyone above this line qualified for the extra 5 subsidy, subject to availability)
34: Alex Hodge;
30: Tim Line;
29: Chrissy Carter;
27: James Newman;
25: Steffen Nowak;
21: Cynthia Roberts;
18: Eamonn Reay;
(everyone above this line qualified)
17: Neil Edwards, Stuart Mann, Cecilia Sparke, Peter Thistlewood;
16: Matt Walder;
15: Andy Brown, Derek Clew, Blaine Buchanan, Neil Young;
14: Mandy Macdonald, Gaz Owen;
13: Tony Walters;
12: Richard Biddle, John Corrado, Chas Perry;
11: Jason Champion, Simon Temme;
10: Simon Baker, Adrian Barnes, Phil Charlton, Andrew Cobb, Pearl Foster, Richard Holness, Sean Hopson, James Lintell-Smith, Fred North, Alan Parfitt, John Paton, Malcolm Patterson, Gary Plant, Dave Pym, Mike Smith, Paul Watts;
6: Alan David, Ian Preston, Alexi Solomou, Angie Vick;
5: Tom Koeller;
4: Miles Farren, Dimitrios Panagiotopoulos, Kia Tandeseh;
3: John Chester, Marcus Evans;
2: Zuber Azad, Paul Kirwin, Colin Sara, Tarim, Pete Wright;
1: Rob Brito, Kevin Carter, Drew Caudwell, Tom Chapman, Juanita Ferrer, Steve Ferrer, George Jakeway, Luke Owen, Lily Owsley, Ann Pocknell, Marisa Thornton-Wood.

Brunel Trophy home page
Sponsorship page
Back to home page