Monday Club Autumn Grand Prix 2023
Final positions
Note: a 'D' next to a tournament score is a discard, i.e. a score which does not count towards the total because only a player's best six tournaments count.
And the finishing order depends on the following: (1) total points (after discards); (2) fewest tournaments entered; (3) play-off (where necessary).
An '*' next to a points score indicates that a match or matches have not yet been completed.
| TOTAL PTS. | #1 | #2 | #3 | #4 | #5 | #6 | #7 | #8 | #9 | #10 |
Oct2 | Oct9 | Oct16 | Oct23 | Nov6 | Nov13 | Nov20 | Dec4 | Dec11 | Dec18 |
KEV PETERS | 142 | 11D | 7D | 17 | 24 | 24 | 6D | 14 | 30 | 6D | 33 |
Tim Line | 129 | 5D | 10D | 30 | 16 | . | 14 | 27 | 17 | 9D | 25 |
Gaz Owen | 114 | . | 15 | 22 | 11 | . | 10D | . | 19 | 14 | 33 |
Stephen Little | 106.67 | 32 | 11.5 | 17.33 | 16 | 16 | 10D | . | 10.67D | . | 13.83 |
Alan Joicey | 105 | 19 | . | 14 | . | 11 | 8D | 14 | 22 | 8D | 25 |
Nick Barham | 104 | 24 | 8D | 11 | 8D | 11 | . | 27 | 11 | 9D | 20 |
Ian Tarr | 103.33 | 19.5 | 7 | . | 6D | 25 | 13 | . | 25 | . | 13.83 |
Ian Anderson | 94 | 16 | . | 14 | . | . | 19 | . | 27 | 10 | 8 |
Elias Hamati | 86 | . | . | 17 | 8D | 16 | 9D | 19 | 11 | 12 | 11 |
Andrew Montgomery | 80 | 8D | 9 | 30 | . | . | . | 8 | 8 | 11 | 14 |
Adam Sinclair | 76 | 11 | . | 8 | 5D | . | 16 | 19 | 14 | 6D | 8 |
Cynthia Roberts | 76 | 8 | 12 | 5D | 21 | 16 | 11 | 5D | 8 | 5D | 5D |
Mathew Nicholls | 67.5 | 19.5 | 7 | . | 25 | 16 | . | . | . | . | . |
Pete Kearsey | 67.5 | . | 11.5 | 17.33 | 10 | 10 | 8 | . | 10.67 | . | . |
Steve Pickard | 65 | 14 | 6 | 8 | 13 | . | 13 | 11 | . | . | . |
Chris Hughes | 59 | 27 | . | . | . | . | 12 | . | . | . | 20 |
John Curran | 59 | 5D | . | 5D | 5 | 8 | 7 | . | 14 | 8 | 17 |
Andy Boysan | 56 | . | . | 22 | . | . | . | 8 | . | 15 | 11 |
Gary Owston | 47 | . | . | . | . | 8 | 5 | 5 | 5 | 7 | 17 |
Matt Sharp | 45 | 13 | . | 32 | . | . | . | . | . | . | . |
Simon Dicken | 42.17 | 7.5 | . | 6 | . | 6 | 6 | . | 10.67 | . | 6 |
Ben Crabb | 40 | . | . | 9 | . | 5 | . | 11 | 5 | 5 | 5 |
Frank Jones | 35 | . | . | 11 | . | 24 | . | . | . | . | . |
Flora von Michel | 29 | . | . | . | . | . | . | . | . | . | 29 |
Simon Blinkhorn | 26 | . | . | . | . | 5 | . | . | . | 7 | 14 |
Caroline Boulton | 25 | . | . | . | . | 25 | . | . | . | . | . |
Richard Davies | 24.83 | 7.5 | . | 17.33 | . | . | . | . | . | . | . |
Steve Morris | 18.5 | . | . | . | . | . | 18.5 | . | . | . | . |
Daniel Miles | 13.83 | . | . | . | . | . | . | . | . | . | 13.83 |
Junior Edwards | 10 | . | . | . | . | 10 | . | . | . | . | . |
Heena Crabb | 6 | . | . | . | . | 6 | . | . | . | . | . |
Mandy Macdonald | 5 | . | 5 | . | . | . | . | . | . | . | . |
Complete results
October 2 at Backgammon Studio Heroes
3-point round robin #1: Chris Hughes 4 wins; Alan Joicey, Steve Pickard 3; Kev Peters, Cynthia Roberts 2; Tim Line 1.
3-point round robin #2: Nick Barham, Ian Anderson 3 wins; Adam Sinclair 2; Andrew Montgomery, John Curran 1.
October 2 at Sportsmans
3-point round robin #1: Stephen Little 5 wins; Mathew Nicholls tied with Ian Tarr 3; Matt Sharp 2; Richard Davies tied with Simon Dicken 1.
October 9 at Backgammon Studio Heroes
DMP round robin #1: Gaz Owen 6 wins; Cynthia Roberts 5; Tim Line, Andrew Montgomery 4; Nick Barham 3; Kev Peters, Steve Pickard, Mandy Macdonald 2.
October 9 at Sportsmans
DMP round robin #1: Andy Zographou 6 wins; Pete Kearsey tied with Stephen Little 5; Mathew Nicholls tied with Ian Tarr 2.
October 16 at Backgammon Studio Heroes
3-point round robin #1: Andrew Montgomery 5 wins; Andy Boysan, Elias Hamati, Alan Joicey 4; Nick Barham, Adam Sinclair 2; Cynthia Roberts 0.
3-point round robin #2: Tim Line 5 wins; Gaz Owen, Kev Peters 4; Ian Anderson, Frank Jones 3; Steve Pickard 2; John Curran 0.
October 16 at Sportsmans
3-point round robin #1: Matt Sharp 5 wins; Richard Davies tied with Pete Kearsey and Stephen Little 3; Ben Crabb 1; Simon Dicken 0.
October 23 at Backgammon Studio Heroes
3-point round robin #1: Kev Peters, Tim Line 3 wins; Gaz Owen 2; Nick Barham, John Curran 1.
3-point round robin #2: Cynthia Roberts 3 wins; Steve Pickard 2; Elias Hamati 1; Adam Sinclair 0.
October 23 at Sportsmans
3-point round robin #1: Mathew Nicholls 3 wins; Stephen Little 2; Pete Kearsey 1; Ian Tarr 0.
November 6 at Backgammon Studio Heroes
3-point round robin #1: Frank Jones 4 wins; Cynthia Roberts 3; Nick Barham, John Curran, Ben Crabb 1.
3-point round robin #2: Kev Peters, Elias Hamati 3 wins; Alan Joicey, Gary Owston 2; Simon Blinkhorn 0.
November 6 at Sportsmans
3-point round robin #1: Caroline Boulton 3 wins; Mathew Nicholls 2; Junior Edwards 1; Simon Dicken 0.
3-point round robin #1: Ian Tarr 3 wins; Stephen Little 2; Pete Kearsey 1; Heena Crabb 0.
November 13 at Backgammon Studio Heroes
DMP round robin #1: Ian Anderson 9 wins; Adam Sinclair 8; Tim Line, Steve Pickard, Chris Hughes, Cynthia Roberts 6; Gaz Owen, Elias Hamati, Alan Joicey, John Curran 5; Kev Peters 3; Gary Owston 2.
November 13 at Sportsmans
DMP round robin #1: Steve Morris 7 wins; Ian Tarr 6; Stephen Little 4; Pete Kearsey 2; Simon Dicken 1.
November 20 at Backgammon Studio Heroes
3-point round robin #1: Nick Barham, Adam Sinclair 4 wins; Alan Joicey, Steve Pickard, Andrew Montgomery 2; Cynthia Roberts 1.
3-point round robin #2: Tim Line 5 wins; Elias Hamati 4; Kev Peters, Ben Crabb 2; Andy Boysan, Gary Owston 1.
December 4 at Backgammon Studio Heroes
3-point round robin #1: Kev Peters 5 wins; Alan Joicey, Tim Line 4; Adam Sinclair 3; Elias Hamati, Andrew Montgomery 2; Gary Owston 1.
3-point round robin #2: Ian Anderson 4 wins; Gaz Owen, John Curran 3; Nick Barham, Cynthia Roberts 2; Ben Crabb 1.
December 4 at Sportsmans
3-point round robin #1: Ian Tarr 3 wins; Simon Dicken tied with Pete Kearsey and Stephen Little 1.
December 11 at Backgammon Studio Heroes
DMP round robin #1: Andy Boysan 6 wins; Elias Hamati 5; Ian Anderson, Tim Line 4; John Curran, Gary Owston 3; Adam Sinclair 2; Ben Crabb 1..
DMP round robin #2: Gaz Owen 5 wins; Andrew Montgomery 4; Nick Barham, Alan Joicey, Simon Blinkhorn 3; Kev Peters 2; Cynthia Roberts 1.
December 18 at Backgammon Studio Heroes
3-point round robin #1: Gaz Owen 5 wins; Tim Line, Chris Hughes, Gary Owston; Simon Blinkhorn 4; Elias Hamati 3; Ian Anderson, Cynthia Roberts 2.
3-point round robin #2: Kev Peters 6 wins; Alan Joicey 5; Nick Barham, John Curran 4; Andrew Montgomery 3; Andy Boysan, Adam Sinclair, Ben Crabb 2.
December 18 at Sportsmans
3-point round robin #1: Flora von Michel 3 wins; Stephen Little, Daniel Miles, Ian Tarr 2; Simon Dicken 1.
Autumn Grand Prix home page
Autumn Grand Prix rules
Autumn Grand Prix schedule
Monday Club grand prix history page
Back to Monday Club home page
Monday Nackgammon Grand Prix standings
Back to home page